Recykling ubrań


Nie zawsze trzeba od razu kupić nowe ubranie, kiedy stare się popsuje. Można podjąć pewne działania zmierzające do naprawienia szkody.

Łatki czyli jak zaszyć dziurę?

To normalne, że w miarę upływu czasu spodnie zużywają się. Pojawiają się przetarcia, a nawet dziury. Nie trzeba wtedy od razu wyrzucać spodni. U niektórych kobiet bardzo często pojawiają się przetarcia na udach, wynika to po prostu z budowy ciała kobiety. Dobra krawcowa z pewnością poradzi sobie z naprawieniem takiej szkody. Czasem nie trzeba nawet korzystać z usług wykwalifikowanej krawcowej. Wystarczy kupić igłę i nitkę oraz materiał na łapkę. Później trzeba sprawdzić w Internecie, jak inni poradzili sobie z tego typu problemem. Z pewnością w Sieci znajduje się mnóstwo tutoriali. Krok po kroku będzie można zorientować się co zrobić, by uratować ulubione jeansy. Jak zaszyć dziurę? Niektóre typy jeansów są dość grube i korzystanie ze zwykłej igły nie będzie komfortowe ani nie przyniesie dobrych rezultatów. W tej sytuacji warto skorzystać z profesjonalnej maszyny, dzięki czemu igła nie złamie się, a osoba, która szyje, nie zrobi sobie krzywdy. Przy próbie załatania dziury trzeba zwrócić uwagę na to, by łatwa była o wiele większa niż dziura. W Sieci można dowiedzieć się dokładnie, jak taką dziurę zaszyć, by rezultat był zadowalający. Nie warto czekać, aż dziura będzie ogromna. Zdecydowanie lepiej zaszyć ją, gdy jest jeszcze mała. Wtedy proces jest o wiele mniej skomplikowany. 

Oddawanie odzieży biednym

Co jakiś czas różne instytucje organizują dobroczynne eventy, podczas których można oddać biednym ludziom swoje używane ubrania. Warto jednak zwrócić uwagę na to, żeby te ubrania były czyste, żeby nadawały się do noszenia. Inaczej można obrazić osoby, które zostaną obdarowane. Oddawanie odzieży biednym to dość stara tradycja, zawsze byli na świecie ludzie, którzy chcieli czynić dobro. Czego potrzebuje człowiek? Przede wszystkim miejsca do zamieszkania, jedzenia, ale także ubrań. Ubrania muszą być odpowiednie do pory roku, do temperatury panującej za oknem. Dlatego też, żyjąc w Polsce, trzeba mieć różne ubrania. Na dni gorące i zimne. Można oczywiście samodzielnie poszukać rodziny bądź grupy ludzi, którzy potrzebują pomocy w postaci używanych ubrań. Można także zwrócić się z pomocą do wykwalifikowanej instytucji, która z pewnością wskaże, jakie powinny być dalsze kroki. Taka pomoc będzie bardziej fachowa i trafi do najbardziej potrzebujących. Niektórzy ludzie wyrzucają na śmietnik ubrania, które są jeszcze w bardzo dobrym stanie i z pewnością mogłyby posłużyć mniej zamożnym osobom. To złe zachowanie. Wyrzucanie ubrań na śmietnik powinno być ostatecznością zarezerwowane tylko dla tych ubrań, dla których nie ma już żadnej nadziei.

Przerabianie ubrań

Jeśli ubranie jest w bardzo dobrym stanie, a po prostu znudziło się osobie, która je nosi, nic nie stoi na przeszkodzie, aby trochę je zmienić. Można także wymienić się ubraniami z innymi osobami, które pragną takiej wymiany. W dużych miastach organizowane są nawet specjalne imprezy do tego celu. Generalnie można jednak kupić jakieś naszywki, obrazki, hafty i zmienić swoje dawne ubrania tak, że będą nie do poznania. Przerabianie ubrań jest dziś bardzo modne, ponieważ co roku wyrzuca się zdecydowanie zbyt dużo odzieży. Jeansy damskie z wysokim stanem mogą zostać ozdobione na przykład poprzez świetną, modną naszywkę w jakimś hasłem, które jest bliskie właścicielce tych spodni. To świetny sposób na wyrażenie siebie i swoich poglądów. Jeżeli przerobienie ubrania wydaje się bardzo trudne, można skorzystać z pomocy wykwalifikowanych krawcowej, która podpowie, co można zmienić, a co będzie niemożliwe. Kiedyś naprawianie ubrań było czymś zupełnie normalnym. Babcia zaszywała każdą dziurę, naprawiała buty, rajstopy. Dzisiaj często wyrzuca się takie ubrania na śmietnik. Jest to bardzo niekorzystne dla środowiska naturalnego, ponieważ ubrania bardzo długo się rozkładają. Są toksyczne. Przerobienie ubrania, która już się znudziło, jest zdecydowanie lepszym pomysłem.